Biztos sokszor hallottad már, hogy ne tömd tele magad elalvás előtt. Elég sokszor elhangzik ez az intelem, a magyarázat azonban kevésbé. Éppen ezért, jó néhány ember csak legyint, és boldogan nyitogatja a hűtőt este 10-kor, és eszik meg bármit, ami a keze ügyébe kerül. Abba most ne menjünk bele, hogy az ideális testsúly szempontjából sem túl szerencsés ilyen későn nekiesni a hűtőszekrénynek, bár ez is tény. Van azonban más oka is annak, hogy jobb ezt mellőzni, méghozzá az, hogy az alvásunk rovására megy, ha túlságosan teli hassal fekszünk le. De vajon mi ennek az oka, miért rossz, ha sokat eszünk alvás előtt?
Nem pihen a szervezet
A kérdésre igen egyszerű a válasz: mert így nem tud pihenni a szervezet. Éjjel ugyanis regenerálódni kéne, nem csak az agyunknak, hanem a többi szervünknek is. Ha azonban jó alaposan megtöltjük a gyomrunkat, az emésztőszerveink az emésztéssel lesznek elfoglalva, és nem tudnak pihenni. Emiatt az alvás nyugtalanná válik.
De én tudok így aludni…
Az előbb leírtakkal sok ember vitatkozik, mondván, ők nagyon is jól alszanak teli gyomorral. Vagy csak nem veszik észre, hogy nem alszanak jól. Ezek az emberek általában tényleg alszanak, de felületesen, sokat mocorogva, dobálva magukat. Ezt ők nem veszik észre, de nem tudnak igazán mélyen aludni, ami pihentető lenne. Nem értik, hogy miért olyan fáradtak reggel, sokszor lecserélik a matracot, az ágyneműt, akár a komplett ágyat, mert azt hiszik, az a hiba (ami egyébként tényleg gyakori) – pedig csak nem kéne annyit enni alvás előtt, főleg nem nehéz ételeket.
Mit és mikor?
Persze jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor mit vacsorázzunk és mikor. Nos, az az ideális, ha könnyű ételeket fogyasztunk, például csirkemellet salátával, natúr joghurtot, müzlit. Ami az időpontot illeti, az a legjobb, ha legalább 2-3 órával lefekvés előtt eszünk utoljára. Így a szervezetünknek van ideje rendesen megemészteni az ételt, és nem alvás közben kell ezzel foglalatoskodnia, amikor inkább pihennie kellene. Ha ezt a két egyszerű szabályt betartjuk, pihentetőbb és nyugodtabb alvásra számíthatunk hosszabb távon is.