Egy éjszaka során többször is pozíciót változtatunk, és ahány ember, annyiféle módon szeret leginkább aludni. Bár többször is megfordulunk, elmozdulunk alvás közben, legtöbbünknek mégis megvan a kedvenc alvási pozíciója: hanyatt, hason, jobb oldalon, bal oldalon, illetve ezek végtelen kombinációja. Azt viszont kevesen tudják, hogy az alvási pózok közül nem mindegyik van éppen kedvező hatással az egészségünkre. Vajon hogyan hatnak ránk az alvás során felvett testhelyzetek?
Hanyatt fekvés
A legtöbb szakember egyetért abban, hogy a háton való alvás a legkedvezőbb a testünk számára. Ez ugyanis nem terheli annyira a nyakat és a gerincet, mint más testhelyzetek, hiszen nem kényszeríti görbe helyzetbe, és a kellő alátámasztás is megvan. Egy plusz indok, hogy a háton fekvés a szépségnek is kedvez, ugyanis nem gyűrjük össze arcbőrünket a párnán, így kevésbé hamar alakulnak ki ráncok. Gyakrabban fordul elő ugyanakkor ebben a pózban alvási apnoé, valamint horkolás.
Oldalt fekvés
A bal oldalon való fekvés ideális azok számára, akik gyomorpanaszokkal, például refluxszal küzdenek. Ennek azonban ára van, ugyanis ez a pozíció nagyon megterheli a tüdőt és a gyomrot, emellett ébredhetünk a karunk zsibbadására is, hiszen könnyen ráfeküdhetünk. Ez természetesen a jobb oldalon való alvásra is igaz. A gerinc és a nyak számára is megterhelő ez a pozíció, gyakran kelhetünk reggel úgy, hogy elaludtuk a nyakunkat, hátunkat, ami akár napokig is fájhat.
Hason fekvés
Ezt tartják a legegészségtelenebb alvási póznak, ugyanakkor sok ember számára ez a legkényelmesebb. Természetesen van előnye is: a horkolás ebben a testhelyzetben a legkevésbé valószínű, és az apnoé is ritkábban alakul ki, azonban a gerinc a háti és a nyaki részen egyaránt komoly terhelésnek van így kitéve. A csípő alá tett párna sokat segíthet a gerinc rendellenes tartásának mérséklésében, érdemes ezzel próbálkozni, ha mindenképpen hason szeretnénk aludni.